ایران استار: یک روز پس از درخواست انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیما اوکراینی از جمهوری اسلامی برای انتشار داده‌های جعبه‌های سیاه این هواپیما، وزیر امرو خارجه کانادا نیز این درخواست را مطرح کرد. روز گذشته انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیما اوکراینی با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده بود بدون تحقیقات کامل و شفاف درباره سرنگونی این هواپیما، نمی‌توان درباره پرداخت غرامت با دولت ایران به توافق رسید.

درخواست دوباره کانادا از جمهوری اسلامی برای انتشار اطلاعات جعبه سیاه هواپیما اوکراینی
امروز هم فلیپ شامپاین وزیر امور خارجه کانادا در توییتر خودش از اولین نشست گروه بین‌المللی هماهنگی و واکنش متشکل از کشورهای ذینفع در سقوط هواپیمایی اوکراینی با هیات مذاکره‌کننده ایرانی در کی‌یف خبر داد و از طرف دیگر خواستار انتشار کل اطلاعات این جعبه‌ها توسط جمهوری اسلامی شد.

Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
پیش از این کتی فاکس رئیس هیئت امنیت حمل و نقل کانادا از ایران خواسته بود اطلاعات به دست آمده از جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را منتشر کند.
بند ۱۳ معاهده بین المللی هوانوردی غیرنظامی به کانادا و سایر کشورها اجازه نمی‌دهد که بدون رضایت ایران اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه را منتشر کنند. این در حالی است که در تخلیله اطلاعات جعبه سیاه هواپیما اوکراینی در فرانسه یک گروه بین‌المللی متشکل از نمایندگان ایران، آمریکا، بریتانیا، کانادا، سوئد و فرانسه حضور داشتند.
ایران استار تلاش می‌کند در روزهای آینده درباره تاثیر انتشار اطلاعات جعبه سیاه بر دریافت غرامت از سوی خانواده‌های قربانیان هواپیما اوکراینی اطلاعات بیشتری را منتشر کند.
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
 
چرا داده‌های جعبه سیاه مهم است؟
همانطور که در گزارش دیروز ایران استار اشاره شد اوکراین و کانادا اعلام کرده‌اند موضوع خطای انسانی مطرح شده توسط جمهوری اسلامی به عنوان علت شلیک پدافند سپاه به هواپیمای اوکراینی را غیر قابل قبول می‌دانند. خطای انسانی عبارتی بود که اولین بار سپاه پاسداران در شرح علت ساقط شدن هواپیما اوکراینی استفاده شد و رسانه‌های حکومتی و دولتی در ایران هم با همین کلیدواژه این واقعه را توصیف می‌کنند.
وزیر خارجه کانادا پیشتر گفته است اعتبار زیادی به گزارش و روایت ایران از نحوه سقوط هواپیمای اوکراینی قائل نیست.
فرانسوا فیلیپ شامپین گفته است: «من اعتبار زیادی به گزارش ایران از این حادثه قائل نیستم. این نمی‌تواند فقط خطای انسانی باشد. فکر می‌کنم گزارش ارائه شده توسط ایران تنها ساده‌سازی بیش از حد علت واقعی این حادثه باشد».
ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین نیز با این روایت جمهوری اسلامی موافق نیست و بارها مواضع سفت و سختی در برابر خطای انسانی دانستن صرف ماجرا داشته است.
چندی پیش سی‌بی‌سی کانادا و بی‌بی‌سی به فایل‌های صوتی دست پیدا کردند که نشان می‌داد مسئولان هواپیمایی ایران از همان ساعات اولیه سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی در تماس با سپاه پاسداران، دریافته بودند که یک حمله موشکی انجام شده اما به دلیل مسائل امنیتی دستور داشتند چیزی نگویند.
انکار سه روزه جمهوری اسلامی درباره ساقط کردن هواپیما اوکراینی توسط سپاه در کنار تعلل در ارسال جعبه سیاه هواپیما اوکراینی به فرانسه انتقادهای زیادی را از جمله از سوی کانادا برانگیخته بود و سبب نوعی فضای بی‌اعتمادی در رسیدگی جمهوری اسلامی به موضوع هواپیما اوکراینی شده است.
هواپیما مسافربری شماره پرواز ۷۵۲ خطوط هواپیمایی اوکراین روز ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک از سوی سپاه پاسداران مساقط شد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند. در همین روز سپاه پاسداران به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی توسط آمریکا در حال موشک باران پایگاه نیروهای نظامی این کشور در عین الاسد عراق بود.
این پرسش از سوی کارشناسان مسائل نظامی و صنعت هوایی مطرح شده که چرا جمهوری اسلامی به رغم آگاه بودن از نظامی بودن فضای آسمان ایران در شب حمله به عین الاسد، پروازهای داخلی و خارجی را لغو نکرده است.
Date: Friday, July 31, 2020 - 09:00

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Canadian Mathematical SocietyWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به