ایران استار: درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران با مخالفت ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل روبرو شده است که یک شکست قطعی تلقی می‌شود. آمریکا پیشتر نیز در همراه کردن شورای امنیت با قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست خورده بود. به این ترتیب آمریکا ظرف کمتر از یکماه در ایجاد اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی شکست خورده است. برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند که سود این شکست‌های ترامپ در انتخابات آتی به حساب کاندیدا دموکرات واریز خواهد شد.

۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با مکانیسم ماشه آمریکا و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کردند
خبرگزاری رویترز در گزارشی که خیلی سریع روی تلکس سایر رسانه‌های جهان قرار گرفت اعلام کرد که انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک و همچنین چین، روسیه پیش از این، ویتنام، نیجر، سنت وینسنت و گرانادا، آفریقای جنوبی، اندونزی، استونی و تونس در مخالفت با درخواست آمریکا نامه‌هایی نوشتند که این نامه‌ها توسط رویترز مشاهده شده است. اکنون بجز آمریکا که درخواست دهنده مکانیسم ماشه بوده، فقط دومینیکن باقی مانده که موضعش را اعلان ننموده است. دومینیکن در رای گیری هفته پیش شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تنها کشوری بود که به نفع آمریکا رای مثبت داده بود.

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
رویترز نوشته است که آمریکا قصد داشت با فعال سازی مکانیسم ماشه تمام تحریم‌های سازمان ملل را که به واسطه برجام حذف شده بود را تا ۱۹ سپتامبر برگرداند. این در حالی است که آمریکا پیشتر از برجام خارج شده بود و اعضای شورای امنیت معتقدند به همین دلیل نمی‌تواند پیشنهاد استفاده از مکانسیم ماشه را بدهد که در برجام پیش‌بینی شده است. با این وجود هنوز بطور مشخص و رسمی مشخص نیست که روند درخواست آمریکا به چه شکلی پیش برود یا نرود.
آمریکا پنجشنبه هفته گذشته نیز قطعنامه پیشنهادی خودش درباره ممانعت از برداشته تحریم های تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت برد که با یک شکست بزرگ مواجه شد و تنها دومینکن به آن رای مثبت داد.
پیشتر هم مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در توئیتر خودش نوشته بود که با توجه به مخالفت جامعه بین‌المللی با ادعاهای آمریکا درباره حق فعال‌سازی مکانسیم ماشه علیه ایران، چنین اقدامی از سوی آمریکا تنها به تحقیر مجدد آن در مجامع بین‌المللی منجر خواهد شد.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
تخت روانچی همچنین نوشت که قطعنامه ۲۲۳۱ از برجام پشتیبانی می‌کند اما آمریکا [در سال ۲۰۱۸] مشارکت خود در برجام را متوقف کرد. این کار نقض هر دوی آنها [قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام] است. در عین حال خبر رسیده است محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم نامه‌ای متضمن ابعاد حقوقی و سیاسی مربوط به این درخواست آمریکا آماده کرده است.

مکانیسم ماشه چیست؟

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
مکانیسم ماشه که یکی از مفاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام است. طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، هر یک از طرف‌های توافق می‌توانند به کمیسیون مشترک شکایت کنند، و این کمیسیون برای حل و فصل موضوع پانزده روز فرصت دارد؛ سپس مسائل حل و فصل نشده به وزیران خارجه ارجاع داده می‌شود، که آنها نیز پانزده روز دیگر فرصت برای حل و فصل آن خواهند داشت. در نهایت کمیسیون مشترک پنج روز دیگر فرصت خواهد داشت تا مسئله را حل و فصل کند و اگر پس از این فرایند ۳۵ روزه، طرف شاکی هنوز راضی نباشد، می‌تواند موضوع را به عنوان تخطی چشم‌گیر از توافق، به شورای امنیت ارائه کند، و این شورا باید ظرف ۳۰ روز درمورد قطعنامه‌ای برای ادامه‌ تعلیق تحریم‌ها رای دهد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Friday, August 21, 2020 - 18:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به