ایران استار: قطعنامه آمریکا علیه تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل به طرز بی‌سابقه‌ای رای نیاورد. تنها خود آمریکا و دومینیکن به این قطعنامه رای مثبت دادند. ۱۱ عضور این شورا رای ممتنع و دو عضو ثابت آن یعنی روسیه و چین هم به آن رای مخالف دارند.
بالاخره ساعاتی پیش قطعنامه جدید آمریکا، با دو بار تاخیر در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، سرانجام امروز جمعه، درباره تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی به رای گذاشته شد اما بیشتر اعضای این شورا از دادن رای مثبت به آن خودداری کردند.

شکست قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
پس از این شکست آمریکا در تصویب قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، وزارت خارجه آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای به انتقاد از شورای امنیت پرداخته و این نهاد سازمان ملل متحد را متهم کرده که به مطالبات کشورهای منطقه و اسرائیل بی‌توجه بوده است. یازده رای ممتنع از جمله کشورهای اروپایی فرانسه و انگلستان از نکات قابل بحث در این رای‌گیری به حساب می‌آید.
مطابق برجام، تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل که از سال ۱۳۸۶ علیه ایران اعمال شده است، ۲۷ مهرماه امسال پس از ۱۳ سال به پایان می‌رسد. پایان این تحریم ایران را قادر به خرید تسلیحات و جنگ افزار و صادرات رسمی سلاح به دیگر کشورها می‌کند.
آمریکا پس از خروج از برجام و به ویژه در چند ماه گذشته تمام تلاش خودش را به کار برده است تا مانع برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران شود. در مقطعی آمریکا گفته بود شاید به سرعت به برجام بازگردد تا بتواند از مکانیسم ماشه در آن برای تمدید تحریم‌های ایران استفاده کند. چین، روسیه و ایران این ادعای آمریکا را رد کرده بودند.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
چند روز پیش اعضای شورای همکاری کشورهای خلیج فارس در بیانیه‌ای خواستار تمدید تحریم تسیلحاتی ایران شده بودند اما اعضای شورای امنیت سازمان ملل نظر متفاوتی داشتند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
آمریکا نیز روز سه شنبه ۲۱ مرداد قطعنامه پیشنهادی پیشن خود را با هدف بالا بردن امکان موفقیت و رای‌آوری آن اصلاح کرده بود. قطعنامه تنها چهار پاراگراف داشت و در آن آمده است تحریم تسلیحاتی ایران تا «اینکه شورای امنیت تصمیم دیگری بگیرد» تمدید خواهد شد. در متن این پیش‌نویس همچنین آمده است تمدید تحریم تسلیحاتی ایران «برای حفظ صلح و امنیت بین المللی ضروری است». به نظر می‌رسد اما این متن جدید هم در جلب نظر اعضای شورای امنیت موثر واقع نشده است.

مکانیسم ماشه چیست؟

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
با رای نیاوردن این قطعنامه چنانچه کاخ‌ سفید بخواهد تحریم ایران پیش از مهلت انقضای آن تمدید شود، باید مکانیسم ماشه که یکی از مفاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام است را حداکثر تا ۲۶ شهریور فعال کند، اما مساله اصلی آنست که آمریکا به علت خروجش از برجام، اجازه استفاده از این مکانیسم را به احتمال زیاد نخواهد داشت و از طرفی کشورهای اروپایی نیز پیشتر با فعال کردن این مکانیسم علیه ایران مخالفت کرده‌اند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، هر یک از طرف‌های توافق می‌توانند به کمیسیون مشترک شکایت کنند، و این کمیسیون برای حل و فصل موضوع پانزده روز فرصت دارد؛ سپس مسائل حل و فصل نشده به وزیران خارجه ارجاع داده می‌شود، که آنها نیز پانزده روز دیگر فرصت برای حل و فصل آن خواهند داشت. در نهایت کمیسیون مشترک پنج روز دیگر فرصت خواهد داشت تا مسئله را حل و فصل کند و اگر پس از این فرایند ۳۵ روزه، طرف شاکی هنوز راضی نباشد، می‌تواند موضوع را به عنوان تخطی چشم‌گیر از توافق، به شورای امنیت ارائه کند، و این شورا باید ظرف ۳۰ روز درمورد قطعنامه‌ای برای ادامه‌ تعلیق تحریم‌ها رای بدهد - قطعنامه‌ای که طرف شاکی می‌تواند وتو کند (به جز آلمان که عضو دائم شورای امنیت نیست)، و به این ترتیب، تحریم‌ها به جای خود برگردند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Friday, August 14, 2020 - 19:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به