ایران استار: موضوع بازگشایی اماکن و مشاغل در ایران تبدیل به یک موضوع چالش برانگیز شده است. از یک طرف دولت ایران به علت بحران اقتصادی بی‌سابقه ناشی از کاهش  فروش نفت و نزول قیمت این ماده حیاتی برای اقتصاد ایران دستور بازگشایی واحدهای تولیدی و ادارات  را صادر کرده است، وزارت بهداشت همین دولت یکی به میخ می زند و یکی به نعل. از یک طرف می‌گوید دستاوردهای دولت در مبارزه با کرونا زیاد بوده و تصمیم بازگشایی را تسهیل می کند و از سوی دیگر بر تعطیلی اماکن عمومی تاکید دارد. در این میانه موضوع بازگشایی اماکن مذهبی به عنوان یکی از مصادیق اماکن عمومی چالش برانگیز شده است. گزارش ایران استار نشان می‌دهد که منافع اقتصادی تندروهای مذهبی هم در اصرار بر بازگشایی امکان مذهبی بسیار موثر است.
 
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
تندروهای مذهبی میان داری می‌کنند
 به تازگی سید احمد علم‌الهدی از روحانیون تندرو جمهوری اسلامی و نماینده رهبر در خراسان رضوی در واکنش به تصمیم دولت گفته است روا نیست همه سازمان‌ها فعالیت خود را از سر بگیرند اما حرم امام رضا و مساجد و اماکن مذهبی تعطیل باشند. وی همچنین گفته شیوع ویروس کرونا باعث به هم خوردن تعادل و نظم زندگی‌ها شده است و افراد از فرصت و نعمت عبادت در مساجد و عتبات عالیات اهلبیت (ع) محروم شده‌اند.
البته خبر آمده در بعضی از شهرهای ایران مسئولان اماکن مذهبی منتظر نظر دولت نشده اند  وبه صورت خودجوش فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. در مهمترین اتفاق منصور ارضی یکی از مداحان  سیاسی و از افراد بسیار نزدیک به رهبر ایران مراسمی را برای ماه رمضان به طور عمومی در مسجد ارک برگزار کرد. ارضی هم به عنوان یک مداح تندرو شناخته می‌شود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما
در اواخر اسفند ۱۳۹۸ هم بخشی از نیروهای تندروی مذهبی در واکنش به تعطیلی اماکن  مذهبی درب حرم حضرت معصومه در قم را شکستند تا به قول خودشان حرم را پس بگیرند. در همان دوره زمانی درمشهد نیز افراطیون دینی مقابل حرم امام رضا بست نشستند تا دستور بازگشایی آن صادر شود. برخی اخبار تایید نشده حاکی از آن است که این بست نشینی نیز با تحریک علم الهدی، امام جمعه مشهد صورت گرفته بود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
پای حساب و کتاب اقتصادی در میان است؟
 بسیاری از کارشناسان می‌گویند تاکید تندروها برای بازگشایی اماکن مذهبی آن طور که امثال علم الهدی می‌گویند تنها یک درخواست مذهبی نیست و حساب و کتاب اقتصادی دارد. برپایه آمارهایی که دو سال پیش در برخی رسانه های ایرانی منتشر شد تنها ۱۵۰۰ امامزاده در اوایل انقلاب اسلامی در ایران وجود داشته که تا ۱۳۹۲ به 10500 رسیده است و البته هر امامزاده هم به طور بالقوه توانایی جذب مالی چشمگیری در ناحیه خودش را دارد.
از طرفی رئيس كميسيون گردشگري اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خراسان رضوي سال گذشته اعلام کرد که گردش مالي مرتبط با حوزه گردشگري كلانشهر مشهد سالانه 10 هزار ميليارد تومان است سالانه حدود 30 ميليون زائر و گردشگر داخلي و خارجي با هزينه اقامت روزانه هر گردشگر حدود 120 هزار تومان به مشهد رفت و آمد دارند. به طور طبیعی بخش اعظم این درآمد سهم آستان قدس رضوی می‌شود که ریاست آن را علم الهدی بر عهده دارد.
سیدجواد حسینی معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی رز‌آوری هر گردشگر مذهبی را 400 تا 600 دلار اعلام کرده است و همچنین گفته روزانه 80 هزار زائر به مشهد وارد می شود و تنها در ۸ ماه اول سال ۱۳۹۷ 26 میلیون زائر  به این شهر وارد شده است.
 
عدم شفافیت مالی
 به گفته بسیاری از کارشناسان اما مشکل اصلی تنها درآمدزایی امکان مذهبی برپایه باورهای درست یا نادرست مردم نیست. مشکل اصلی در عدم شفافیت مالی و اقتصادی این مراکز است. برای مثال  ابهام درباره افزایش این امامزاده ها و عملکرد مالی آنها به حدی بود که غلامعلی جعفرزاده، عضو وقت کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  ایران گفت که گزارش مالی هشت هزار «امامزاده» شفاف نیست و سازمان حج و اوقاف باید درباره سرنوشت درآمد آنها توضیح دهد. وی همچنیناین  ادعای مسوولان اوقاف که«درآمد هر امامزاده صرف همان امامزاده می‌شود» را دروغ خوانده بود و گفته بود:« ۲۰ درصد درآمد امامزاده‌ها را سازمان اوقاف بر‌می‌دارد و مسوولان این سازمان باید بگویند «این پول‌ها کجا می‌رود و چرا آمار امامزاده‌ها یک‌مرتبه افزایش داشته است؟»
از طرفی درباره عملکرد اقتصادی آستان قدس رضوی هم با هزاران میلیارد درآمد ناشی از گردشگری مذهبی و سایرفعالیت‌های اقتصادی از بانکداری گرفته تا حضور در انواع صنایع غذایی گزارش شفافی وجود ندارد. به گفته برخی مقام‌های دولتی ایران در سال ۲۰۱۷ آستان قدس رضوی با گردش مالی سالانه میلیاردی از پرداخت هر نوع مالیات هم معاف است.

جالب تر اینکه همه این امکان و مراکز در نهایت زیرمجموعه رهبری جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند و مسئولان آنها به دستور آیت الله خامنه‌ای انتخاب می‌شوند یعنی از آستان قدس رضوی به عنوان بزرگترین بنگاه مذهبی ایران گرفته تا امامزاده های کوچک زو بزرگ زیر نظر سازمان اوقاف همگی به نوعی بخشی از سیستم تحت مدیریت رهبر جمهوری اسلامی هستند.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, April 27, 2020 - 20:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به