ایران استار: کانادا به طور رسمی از ایران در درخواست کرده است که اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه هواپیمای اکراینی را منتشر کند. طبق قوانین بین المللی ایران حق کنترل هدایت و تحلیل اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه را دارد. در همین راستا کتی فاکس رئیس هیئت امنیت حمل و نقل کانادا از ایران خواست اطلاعات به دست آمده از جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را منتشر کند.

کانادا: ایران اطلاعات جعبه سیاه هواپیما اوکراینی را منتشر کند​
وی در پی بازیابی و رمزگشایی موفقیت آمیز اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه گفت: «کار در پاریس به پایان رسیده است، اما تحقیقات هنوز پایان نیافته است». فاکس همچنین اشاره کرده است: «سوال‌های زیادی هست که باید به آن‌ها پاسخ داد. می‌دانم که بستگان جان باختگان و بسیاری دیگر منتظرند بدانند چه اطلاعاتی به دست آمده است. ما درخواست کرده ایم که اطلاعات جعبه‌های سیاه هر چه زودتر منتشر شود».

Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
۲۷ تیرماه بود که محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد جعبه سیاه هواپیمای ۷۵۲ اوکراین همراه با یک قاضی به پاریس فرستاده شده اند تا بازخوانی این جعبه سیاه آغاز شود. فلیپ شامپاین وزیر امور خارجه کانادا نیز این مساله را تایید کرد.
بنا به گفته فاکس، بند ۱۳ معاهده بین المللی هوانوردی غیرنظامی به هیئت امنیت حمل و نقل کانادا اجازه نمی‌دهد که بدون رضایت ایران اطلاعات به دست آمده را منتشر کند.
 
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
تحلیل اطلاعات جعبه سیاه چه کمکی می‌کند؟
پیشتر اوکراین و کانادا اعلام کرده اند موضوع خطای انسانی مطرح شده توسط جمهوری اسلامی به عنوان علت شلیک پدافند سپاه به هواپیمای اوکراینی غیر قابل قبول است و به نظر می‌رسد طرف‌های اوکراینی و کانادایی به تحلیل اطلاعات جعبه سیاه به دنبال یافتن نشانه‌هایی برای این موضوع هستند.
در واقع خطای انسانی عبارتی بود که اولین بار سپاه پاسداران در شرح علت این واقعه استفاده کرده است و رسانه‌های حکومتی و دولتی در ایران هم با همین کلیدواژه این واقعه را توصیف می‌کنند. این روایت البته مورد قبول طرف‌های دیگر نیست. وزیر خارجه کانادا می‌گوید اعتبار زیادی به گزارش و روایت ایران از نحوه سقوط هواپیمای اوکراینی قائل نیست.
فرانسوا فیلیپ شامپین گفته است: «من اعتبار زیادی به گزارش ایران از این حادثه قائل نیستم. این نمی‌تواند فقط خطای انسانی باشد. فکر می‌کنم گزارش ارائه شده توسط ایران تنها ساده‌سازی بیش از حد علت واقعی این حادثه باشد».
ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین نیز با این روایت چمهوری اسلامی موافق نیست و بارها مواضع سفت و سختی در برابر خطای انسانی دانستن صرف ماجرا داشته است. وی به تازگی نیز گفته است: «ایران باید مطابق معیارهای بین‌المللی تحقیقات انجام دهد تا بستگان قربانیان حقیقت را بدانند و غرامت شایسته از ایران دریافت کنند... عدالت اجرا خواهد شد و عاملین به جزای کار خود خواهند رسید».
بوئینگ ۷۳۷ پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین بامداد روز ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی در تهران هدف دو موشک سپاه قرار گرفت و سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.
ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.
پرواز تهران-کی‌یف علاوه بر شهروندان ایرانی حامل ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی بود که متاسفانه همگی در این اتفاق تاخ جان باختند.
Date: Tuesday, July 28, 2020 - 10:15

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Canadian Mathematical SocietyWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به