برای دفاع از منافع آمریکا به بایدن دلار آمریکایی پرداخت می‌شود، و نتیجتا مهم نیست كه چقدر روابط وی با کانادا نزدیک و خوب باشد
جو بایدن در دسامبر ۲۰۱۶، درست یک ماه قبل از اینکه معاون باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا شود، برای سلام و احترام به رابطه کانادا و آمریکا به اتاوا سفر کرد او در جلسه‌ای که با رهبران بومیان، نخست وزیران استان‌ها داشت گفت: "همکاری بین کانادا و ایالات متحده از محکمترین، پیچیده‌ترین و مهمترین همکاری‌های بین کشورها در جهان است. ما از هر لحاظ عمیقا به هم پیوسته‌ایم: مردم ما، اقتصاد ما، آب و هوای ما". در این جلسه جاستین ترودو نخست وزیر کانادا کنارش نشسته بود.
این سخنان اطمینان بخشی از سوی مردی بود که کانادا را به خوبی می‌شناسد و ارتباطات شخصی و شغلی بسیار عمیقی با کانادا دارد: خانواده همسر اول بایدن کانادایی بودند؛ آنها اغلب همراه دختر جوانشان و قبل از کشته شدن همسرش در یک حادثه وحشتناک رانندگی در سال ۱۹۷۲، به کانادا می‌آمدند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
 
چالش‌ها و مشکلات کانادا با ریاست جمهوری احتمالی بایدن چه خواهد بود؟
بایدن در مهمانی شامی که برای همان دیدار دسامبر چهار سال پیش ترتیب داده شده بود گفت پسرانش می‌خواهند وقتی بزرگ شدند به پلیس سلطنتی کانادا بپیوندند. وی در هنگام صرف شام گفت: "ما بیشتر شبیه خانواده هستیم تا متحد. حداقل این احساسی است که اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها نسبت به کانادا و کانادایی‌ها احساس می‌کنند و امیدوارم که {شما هم} در مورد ما نیز چنین احساسی داشته باشید".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما
حتی معاون بایدن، سناتور "کمالا هریس" نیز به شکلی با کانادا رابطه دارد: او دوران دبیرستانش را در مونترال گذرانده، جایی که مادرش استاد دانشگاه مک‌گیل بود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
آیا پیروزی بایدن برای کانادا خوب است؟
ناظران می‌گویند که اگر بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود حداقل برخی از اختلافات دوران ریاست جمهوری ترامپ در طی چهار سال گذشته تبدیل به "هماهنگی" خواهد شد. برای مثال طی یک شب آمریکا روی بزرگترین شریک تجاریش {کانادا} گمرکی نمی‌بندد، یا تهدید و توهینش نمی‌کند. "رولند پاریس"، مشاور سابق سیاست خارجی ترودو که اکنون استاد دانشکده تحصیلات تکمیلی امور عمومی و بین‌المللی دانشگاه اتاوا است گفت: "در تعدادی از زمینه‌های سیاسی دولت بایدن بسیار نزدیکتر به کانادا خواهد بود. تغییرات اقلیمی و آب و هوایی؛ پا به پا ایستادن با متحدان؛ دفاع از دموکراسی و حقوق بشر در داخل و خارج کشور و...". ولی او بلافاصله می‌افزاید: "البته اینجا یک «اما» وجود دارد: بایدن برنامه اقتصادی ملی‌گرایانه‌ای نیز دارد که باید اتاوا را نگران کند". شعار اقتصادی ترودو پس از کرونا "ساختن بهتر است" و شعار بایدن "ساختن بهتر آمریکا است".
 
بایدن برای آمریکا
دیدگاه کنونی بایدن نسبت به کانادا همانی نیست که وی چند سال پیش داشت. برنامه بهبود اقتصادی کرونایی بایدن در استراتژی سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاریش شامل شعار "کالای آمریکایی بخر" است و وی متعهد به جذب سرمایه‌گذاری جدید و بازگرداندن زنجیره‌های تأمین تولید به آمریکاست. او همچنین مصوبه اخیر پروژه خط لوله ۸ میلیارد دلاری "کی‌استون ایکس‌ال" که نفت کانادا را به آمریکا خواهد برد را لغو می‌کند. او با وجود اینکه ۳۶ سال در سنای آمریکا بود و دو دوره نیز ریاست کمیته قدرتمند امور خارجه را بعهده داشت هرگز تمایلی برای حل مشکل الوار و چوب نرم کانادا که بزرگترین و طولانی‌ترین اختلاف تجاری دو جانبه تجاری بین دو کشور بوده را نشان نداده است.
همه اینها تهدیدی برای همکاری‌های تجاری بین دو کشور است، اگرچه به مانند اعمال گمرکی یک شبه روی فولاد و آلومینیوم به مانند ترامپ نیست اما نشان می‌دهد که دولت فدرال کانادا باید برای محافظت از دسترسی کانادا به بازارهای آمریکا و جهان کاملا هوشیار باشد. دموکرات‌ها به دلیل روابط قوی با جنبش‌های کارگری و پایگاه سیاسی در مناطق شهری و حومه شهری، بطور سنتی، بیشتر از جمهوریخواهان از اقتصاد آمریکا دفاع می‌کنند.
 
اتاوا آماده می‌شود
رولند می‌گوید که دولت ترودو باید در حفاظت از منافع کانادا زیرک باشد، به خصوص اگر دموکرات‌ها نه فقط پیروز ریاست جمهوری که پیروز انتخابات سنا نیز باشند. وی گفت: "من فکر می‌کنم آمریکایی‌ها در صورت اجرای رویکرد کالای آمریکایی بخر توسط دولت بایدن، از او حمایت شدیدی انجام دهند و این امر به اهمیت تلاش‌های مضاعف کانادا برای ارتباط با سیاستمداران آمریکایی در تمام سطوح حکومتی می‌افزاید".
کانادا اکنون در حال آماده شدن برای احتمال جابجایی قدرت در آمریکا از جمهوریخواهان به دموکرات‌هاست بطوریکه ترودو این هفته با "کرستن هیلمن" سفیر خود در آمریکا و ۱۳ فرماندار کانادا در استان‌های سراسر کشور صحبت کرده است. یک مقام کانادایی گفت که ارتباطات بایدن و هریس با کانادا توسط رسانه‌ها "بیش از حد بزرگ" جلوه داده شده است.
البته باید اشاره کرد که "جن اومالی دیلون" رئیس ستاد انتخاباتی بایدن، قبلا و در انتخابات ۲۰۱۵ کانادا با لیبرال‌ها کار می‌کرد. "سوزان رایس" مشاور سابق امنیت ملی باراک اوباما، با یک کانادایی ازدواج کرده و نیز روابطی کم و بیش پنهان و آشکار و نزدیک بین کارگروه‌های بایدن و ترودو وجود دارد.
مقامات کانادایی با تأکید بر تعهدات مشترک در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و ترویج واکنش هماهنگ در آمریکای شمالی نسبت به شیوع بیماری کرونا، از جمله همکاری در تحقیقات مربوط به تولید واکسن و تولید تجهیزات محافظت شخصی، اخیرا ارتباطات خود با سیاستمداران آمریکایی را افزایش داده‌اند.
"پیتر بوهم" دیپلمات با سابقه کانادایی قبل از عضویت در سنای کانادا می‌گوید: "جو بایدن فرد شناخته شده‌ای است. او از پرونده‌ها و موضوعات میان دو کشور بخوبی آگاه است و با سابقه طولانی از زمان حضور در سنا و معاونت ریاست جمهوری، اگر رئیس جمهور شود، نیاز به یادگیری چیزی نخواهد داشت".

ترودو و تیمش زودتر از اعلان نتایج انتخابات آمریکا در روز سه‌شنبه جبهه‌گیری نخواهند کرد و حتی اگر بایدن پیروز شود، ارتباطات شخصی وی با ترودو و کانادا هیچ تضمینی برای رابطه دو جانبه نخواهد بود. بعلاوه برای دفاع از منافع آمریکا به بایدن دلار آمریکایی پرداخت می‌شود، و نتیجتا مهم نیست كه چقدر روابط وی با کانادا نزدیک و خوب باشد.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Friday, October 30, 2020 - 08:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به