ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا می‌گوید که این دیپلمات رئیس سازمان اطلاعات هند در کانادا بوده است
کانادا امروز گفت که یک دیپلمات ارشد هندی را به این دلیل اخراج می‌کند که سازمان اطلاعات و امنیت کانادا می‌گوید که دولت هند پشت قتل یک رهبر برجسته جدایی‌طلبان سیک در استان "بریتیش کلمبیا" بوده است. "ملانی جولی" وزیر امور خارجه کانادا می‌گوید که این دیپلمات رئیس سازمان اطلاعات هند در کانادا بوده است.
بلافاصله پس از رسیدن این خبر به هند، دولت هند نیز یک دیپلمات کانادایی را اخراج کرد و گفت که گویا کانادا قصد دارد جای یک افراط‌گرای تروریست را کشوری که خود قربانی ترور شده، عوض کند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
تنش شدید میان کانادا و هند؛ کانادا دیپلمات هندی را بعنوان دخالت دولت هند در ترور یک فرد جدایی‌طلب سیک در کشور اخراج کرد و هند هم یک دیپلمات کانادایی را اخراج کرد
دفتر ملانی روز دوشنبه این خبر را درست اندکی پس از آن که "جاستین ترودو" نخست وزیر کانادا اعلام کرد که سازمان‌های اطلاعاتی این کشور "به طور فعال در حال پیگیری ادعاهای معتبر درباره ارتباط بالقوه بین ماموران دولت هند و قتل… هاردیپ سینگ نیجار هستند"، تایید کرد. این دفتر امروز گفت: "از زمانی که این موضوع مورد توجه ما قرار گرفت، ما روی سه اصل تمرکز کردیم: اول، ما به دنبال حقیقت خواهیم بود؛ دوم، ما همیشه از کانادایی‌ها محافظت خواهیم کرد؛ و سوم، ما از حاکمیت کانادا محافظت خواهیم کرد. من این اصول را به همتای هندی خود منتقل کرده‌ام و همچنین به او گفته‌ام که ما انتظار همکاری کامل هند را داریم تا مطمئن شویم که به ته این موضوع می‌رسیم... از امروز و در نتیجه، ما یک دیپلمات ارشد هندی به نام «پروان کومار رای» که بعنوان مسئول تحقیقات و آنالیز وزارت اطلاعات خارجه هند بود را از کانادا اخراج کردیم".
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
نیجار، یک مرد ۴۵ ساله که رئیس یک معبد بود، مدافع سرسخت جدایی و استقلال ایالت سیک خالصتان در هند بود، جایی که او را دولت هند به تروریسم و توطئه برای قتل یک روحانی هندو متهم کرده است. نیجار در خارج از معبد "گورو ناناک سیک گوردوارا" در شهر "سری" در شرق ونکوور، در ۱۸ ژوئن مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در صحنه کشته شد. این ترور باعث گشت که انگشت‌های اتهامات زیادی به سوی دولت هند دراز شود. جولی می‌گوید اولویت اصلی کانادا "جستجوی و کشف حقیقت است که در نهایت به عدالت منجر گردد".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
وزیر خارجه کانادا گفت: "ما در اعلان امروز خود محدویت‌هایی داریم زیرا می‌خواهیم از تحقیقات محافظت کنیم. اما آنچه اکنون می‌توانم با شما در میان بگذارم اینست که از لحظه‌ای که این موضوع را به ما اطلاع دادند، ما به سرعت عمل کردیم؛ من به نوبه خود با همتای خود گفتگو کرده‌ام و همچنین با متحدان کلیدی خود حرف زده‌ام و با آنها کار خواهم کرد. انتظار دارم دولت هند با این تحقیقات «به طور کامل همکاری کند». البته، امروز، ما با اخراج یک دیپلمات کلیدی هندی در کانادا پیامی برای هندوستان فرستادیم تا بگوئیم ما تا به آخر این موضوع را دنبال خواهیم کرد".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
"دومینیک لبلانک" وزیر امنیت عمومی کانادا نیز پس از سخنان ملانی گفت: "این یک تحقیقی‌ست که در حال جریان است برای قتل یک کانادایی در داخل خاک کانادا که توسط پلیس سلطنتی کانادا در بریتیش کلمبیا پیش برده می‌شود، بنابراین باید بسیار مراقب بود تا به توانایی مجریان قانون و در نهایت، دادستان‌ها لطمه‌ای وارد نشود تا عاملان را مورد بازخواست قرار دهند". جامعه هندی - کانادایی با امضاء بیش از هزار نفر از دولت کانادا خواستند تا به این موضوع رسیدگی کند و در ضمن از پلیس خواستند تا این پرونده را بعنوان یک ترور بررسی نماید.
مقامات دولتی مواظب بودند که اطلاعات زیادی در روز دوشنبه منتشر نکنند، زیرا تحقیقات قتل در مورد مرگ نیجار ادامه دارد. در همین اثنا، ترودو نیز در مجلس کانادا گفت که دولت وی از جان هر کانادایی دفاع می‌کند. ترودو در سفر اخیرش به هند در جریان اجلاس گروه ۲۰ در دهلی نو، با "نارندرا مودی" نخست وزیر هند روابط سردی داشت و پس از جلسه با وی گفت که به مودی گفته کانادا دخالت در امور خود را تحمل نخواهد کرد. کانادا ماه گذشته اعلان کرده بود که هندوستان در کنار چین، ایران و روسیه در حال دخالت در امور داخلی این کشور هستند. مودی نیز در این جلسه به ترودو گفته که کانادا در حال تبدیل شدن به بهشتی برای جدایی‌طلبان هندی شده که این خود نوعی دخالت در امور هندوستان به شمار می‌رود.

گزارش پلیس از ترور
بازرسان قتل می‌گویند که در این رابطه یک وسیله نقلیه را شناسایی کرده‌اند و به دنبال مظنون سوم در ارتباط با قتل هاردیپ سینگ نیجار، رهبر سیک‌های شهر سری در ژوئن هستند. تیم تحقیقاتی پلیس سلطنتی کانادا می‌گوید که معتقد است تویوتا کمری نقره‌ای ۲۰۰۸ در نزدیکی تقاطع خیابان ۱۲۱ و خیابان ۶۸ در جریان تیراندازی ۱۸ ژوئن منتظر وقوع این جرم بوده است. بازرسان تایید کرده‌اند که اکنون به دنبال مظنون سوم مرتبط با این حادثه هستند اما توضیحی درباره هویت هیچکدام از این سه نفر ندادند.

احزاب کانادا و ترودو چه می‌گویند؟
در عین حال رهبران احزاب کانادا نیز گفتند که ترودو آنها را در جریان گزارش رسیده از سازمان اطلاعات و امنیت مبنی بر دست داشتن دولت هند در ترور نیجار، قرار داده است. "پی‌یر پولیور" رهبر محافظه‌کاران پس از صحبت با ترودو، این ترور را "ظالمانه" نامید و "جگمیت سینگ" رهبر حزب نیودموکرات که خود یک سیک است گفت: "دولت تحت رهبری مودی یکی از تفرقه‌انگیزترین، خشن‌ترین، آزار و اذیت کننده‌ترین دولت‌های دنیاست که با الگویی شناخته شده به کسانی که از وی انتقاد می‌کنند، حمله می‌کند. هر کسی که مسئول این قتل است باید به عدالت سپرده شود".
ترودو در مجلس گفت: "ما در حال بررسی دقیق این عمل با اطلاعات معتبر هستیم... کانادا کشور قانون است... ما ارتباط خود با دیگر کشورها را بر اساس قوانین بین‌المللی تنظیم می‌کنیم. کانادایی‌ها به ویژه هندی - کانادایی‌ها احساس خشم و شاید ترس دارند، بیائید آرام باشیم به ارزش‌های پایه‌ای دموکراسی و قانون پایبند بمانیم". هند هرگونه دست داشتن در ترور نیجار را رد کرده است.

واکنش شدید هند؛ هند بلافاصله یک دیپلمات کانادایی را اخراج کرد
دولت هند اتهامات مربوط به دست داشتن در مرگ نجار را به شدت رد کرد و آنها را "پوچ و با انگیزه" خواند. وزارت امور خارجه هند در بیانیه‌ای اعلام کرد: "چنین اتهامات غیرمستندلی، به دنبال تغییر تمرکز از تروریست‌ها و افراط‌گرایان خالصتانی است که کانادا به آنها پناه داده شده و همچنان حاکمیت و تمامیت ارضی هند را تهدید می‌کنند". به همین دلیل و در یک اقدامی متقابل، هند یک دیپلمات ارشد کانادایی که نامش را هنوز اعلان نکرده را اخراج کرد و به او ۵ روز فرصت دارد تا هند را ترک کند. بعلاوه دولت هند کمیساریای عالی کانادا در هند را احضار کرد تا علاوه بر ابلاغ این دستور، مراتب اعتراض شدید هند در مورد اینکه {به گفته مجلس هند} "کانادا جای تندروهای تروریست افراطی را با هند که خود قربانی ترور بود، جابجا کرده" را به وی ابراز دارد. هند در بیانیه خود گفته: "این تصمیم هند نشان دهنده نگرانی فزاینده دولت هند از مداخله دیپلمات های کانادایی در امور داخلی ما و دخالت آنها در فعالیت‌های ضد هندی است".

ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

در میان این تنش‌ها، روز سه‌شنبه، دولت هند کلیه امکانات و نیروهای امنیتی در اطراف کمیسیون عالی کانادا در خاک هند را افزایش داد. چندین پرسنل پلیس رزرو مرکزی و پلیس دهلی در خارج از کمیسیون عالی کانادا مستقر شدند.

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, September 18, 2023 - 20:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به