هر حزب مخالف دولت (یا اپوزیسیون) نیز مجاز است تا یک کابینه در سایه ایجاد کند
جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، فردا سه‌شنبه برای سومین بار کابینه خود پس از انتخابات را رونمایی خواهد کرد و قول داده که برابری جنسیتی و توزیع وزرا طبق مناطق مختلف کانادا را در کابینه‌اش پیاده کند. معمولا یک وزیر از هر استان کانادا در کابینه حضور خواهد داشت، وزرایی از اقلیت‌های مختلف و وزرایی از میان زنان معرفی می‌شوند و البته برخی ملاحظات دیگر برای انتخاب برخی از وزراء (مانند معلولیت یا کهنه سرباز بودن) نیز وجود دارد.
لیست وزرای نخست وزیر تقدیم فرماندار کل کانادا می‌شود، سپس فرماندار یکی‌یکی نام آنها را خوانده، احضار گردیده، قسم خورده، حکم را امضاء کرده و به این ترتیب به وزارت و کابینه منصوب می‌شود.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
 
ترودو فردا وزرایش را معرفی می‌کند؛ هر آنچه باید از مزایا و ویژگی‌های یک وزیر کانادایی بدانید اینجاست
حقوق وزرا و نمایندگان مجلس چقدر است؟
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
هر وزیر علاوه بر حقوق پایه سالانه نماینده بودن که مبلغ ۱۸۵,۸۰۰ دلار است، مبلغ ۸۸,۷۰۰ دلار نیز بعنوان حق وزارت دریافت می‌نماید و می‌تواند به خرج دولت خودرو و راننده رسمی نیز داشته باشند.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
30 Figures Dr. Abbas Milani - Book Iranian
 
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
فراخوان هنر اعتراضی برای همراهی با هموطنان ایرانی
چرا وزرا بطور مادام العمر "محترم" خوانده می‌شوند؟
وزرا به پیشنهاد نخست وزیر و توسط فرماندار کل که نماینده ملکه انگلستان است، و زیر نظر شورای نگهبان کانادا منصوب می‌شوند. نامیده شدن بعنوان وزیر یک ویژگی انحصاری مادام‌العمر و عضویت در یک گروه خاص در کاناداست و فقط زمانی می‌تواند لغو شود که بنا به توصیه نخست وزیر، فرماندار کل آنرا لغو نماید. اعضای این گروه خاص جزوی از شورای خصوصی خواهند شد که می‌توانند مشاوره‌های خاصی دهند و به همین دلیل می‌توانند از عنوان "محترم" و یا حروف اول "پ.س" استفاده کنند. از دیگر افرادی که می‌توانند وارد این گروه شوند، "سخنگوی (رئیس) مجلس" و شورای نگهبان است. این افراد سوگند می‌خورند که "کلیه اموری که به واسطه کارشان از آن مطلع می‌شوند را مخفی نگه دارند و رسیدگی به این امور را نیز مخفیانه انجام دهند".
 
آیا یک وزیر باید یک نماینده مجلس باشد؟
خیر، هیچ چیزی نمی‌تواند مانع شود که یک نخست وزیری شخصی را بعنوان وزیر وارد کابینه کند، حتی اگر آن شخص صاحب یک کرسی در مجلس نمایندگان نباشد. اما معمولا آنها پس از وزیر شدن یک کرسی در مجلس نمایندگان یا سنا می‌گیرند تا در جریان امور قرار گیرند و معمولا در دوره بعدی انتخابات نیز موفق می‌شوند به مجلس راه یابند.
"ژان کرتین" نخست وزیر لیبرال کانادا در سال ۱۹۹۶ دو وزیر را انتخاب کرد که نماینده مجلس نبودند "استفان دیون" برای امور بین دولتی و "پیر پتیگرو" برای مجموعه همکاری‌های بین‌المللی. هر دوی این اشخاص بعدها جزو ستارگان لیبرال‌های کبک شدند و دو ماه پس از انتصاب، در انتخابات میان‌دوره‌ای به مجلس راه یافتند. "استفن هارپر" نخست وزیر محافظه‌کار کانادا نیز در سال ۲۰۰۶ با معرفی "مایکل فورتیر" وکیل مونترالی به عنوان وزیر امور عمومی و خدمات دولتی، بسیاری را شگفت زده کرد. فورتیه بعدا وزیر تجارت بین‌الملل کانادا نیز شد، اما نتوانست در انتخابات بعدی کرسی مجلس را به دست آورد.
 
آیا وزرا باید بنا به تخصص خاصی خودشان وزیر شوند؟
خیر. وزیر کشاورزی می‌تواند به هیچ وجه چیزی از کشاورزی نداند. "جو کلارک" نخست وزیر سابق کانادا، زمانیکه از ۸ دسامبر ۱۹۸۸ تا ۲۹ ژانویه ۱۹۸۹ بعنوان وزیر کابینه "برایان مالرونی" صدارت وکیل دادگستری و دادستان کل را گرفت، چیزی از وکالت نخوانده بود. "پیر آلن بوژولد"، سخنگوی شورای نگهبان کانادا می‌گوید هیچ الزام قانونی برای ارتباط دادن تخصص یک وزیر با وزارتخانه‌اش وجود ندارد.
 
آیا شده که نخست وزیری، پیش از نخست وزیری خود، وزیر نبوده باشد؟
بله، دو نخست وزیر آخر کانادا یعنی ترودو و هارپر، قبل از اینکه نخست وزیر شوند هرگز وزیر نبوده‌اند. فقط ۱۵ نفر از ۲۳ نفری که تاکنون به عنوان نخست وزیر خدمت کرده‌اند در رزومه خود دارای سابقه وزارت قبلی داشته‌اند.
 
جوان‌ترین وزیر تاریخ کانادا چه کسی با چه سنی بوده است؟
"ژان چارست" به عنوان جوان‌ترین نماینده مجلسی که وزیر شده، رکورددار است. مالرونی در سال ۱۹۸۶ او را که فقط ۲۸ ساله بود بعنوان وزیر امور جوانان منصوب کرد. "کارینا گولد"، وزیر توسعه بین‌المللی کنونی کانادا پس از ورود به مجلس برای اولین بار در سال ۲۰۱۷، فقط ۲۹ ساله بود که توسط ترودو به عنوان وزیر نهادهای دموکراتیک معرفی شد.
 
بزرگترین و کوچکترین کابینه‌ها کدام‌ها بودند؟
در ۱۵۰ سال گذشته، کابینه‌های "جان مک‌دونالد" و "الکساندر مکنزی" در سال‌های ۱۸۷۰ و ۱۸۷۴، هر کدام با ۱۳ عضو (با خود نخست وزیران) کوچکترین کابینه‌های تاریخ بوده‌اند. در دوران مدرن، "کیم کمپبل" در سال ۱۹۹۳ یک کابینه ۲۴ نفره (با خودش) را بعنوان کوچکترین کابینه معرفی کرد. هارپر و مالرونی، هر کدام با ۴۰ نفر در کابینه با خودشان، بزرگترین کابینه‌ها را تشکیل داده‌اند و کابینه ترودو اکنون با خودش ۳۷ وزیر دارد.
 
وزیر عمل‌کننده چیست؟
وزرایی که دست کم به طور موقت برای نخست وزیر کار می‌کنند تا "در صورتی که نخست وزیر نتواند وظایف دفترش را انجام دهد" بعنوان وزیر عمل‌کننده خوانده می‌شوند. کانادا تاکنون تعداد زیادی از چنین وزرایی داشته که خود نخست وزیر، وزیر یک وزارتخانه بوده اما برای گردش بهتر کار وزارتخانه، یک وزیر عمل‌کننده معرفی کرده باشد. "کریستیا فریلند" معاون کنونی ترودو در صدر کسانی قرار دارد که حداکثر تعداد وزیر عمل‌کننده را داشته و پس از او به ترتیب "لارنس مک‌آلی" و "کارولین بنت" قرار دارند. "عمر الغبرا" آخرین شخصی در کاناداست که در کابینه ترودو بعنوان وزیر عمل‌کننده حمل و نقل حضور دارد، اگرچه بنظر می‌رسد در کابینه جدید فردای ترودو دائمی شود.
علاوه بر وزیر، یک وزارتخانه یک وزیر ثانویه نیز خواهد داشت که بعنوان معاون و سرپرست وزیر معرفی می‌شود تا در صورتیکه یک وزیر "نتواند وظایف خود را انجام دهد" او وارد کار می‌شود. بدین ترتیب هر وزارتخانه یک وزیر ثانویه نیز دارد حتی اگر وزیر عمل‌کننده داشته باشد.
 
وزرای کابینت‌های در سایه
هر حزب مخالف دولت (یا اپوزیسیون) مجاز است تا یک کابینه در سایه ایجاد کند که هر یک از اعضای آن کابینه، کارهای یک یا چند وزراتخانه تحت نظر وزیر رسمی کنونی کشور را مشاهده، بررسی و نقد می‌کند و سیاست‌های جایگزین را ارائه می‌دهد. این وزرای کابینه‌های در سایه از اعضای احزاب هستند و در دولت رسمی حضور ندارند و غالبا توسط رهبران احزاب اپوزیسیون منصوب می‌شوند. به طور کلی به کابینه بزرگ‌ترین حزب مخالف دولت، عنوان "دولت در انتظار" نیز گفته می‌شود.

نکته: در انتخابات گذشته، هنوز در دو حوزه "بروم می‌سی‌سکوا" در کبک و "دونپورت" در انتاریو، به سبب نزدیکی بیش از حد آراء نماینده‌ی پیروز (بین دو لیبرال و یک نیودموکرات و یک کبکی) مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید:


اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, October 25, 2021 - 19:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به