قرار بود گوگل در اعتراض به این لایحه، از یک ماه آینده اخبار را برای کانادایی‌ها از روی موتور جستجوگر و دیگر محصولاتش (بجز یوتیوب) حذف کند
پس از چندین ماه کشمکش، امروز چهارشنبه دولت کانادا اعلان کرد که بر سر "قانون اخبار" موسوم به لایحه سی-۱۸ با گوگل به توافق رسیده است.
بر اساس این توافق، دیگر گوگل که قرار بود برای اعتراض به این لایحه، از یک ماه آینده اخبار را برای کانادایی‌ها از روی موتور جستجوگر و دیگر محصولاتش (بجز یوتیوب) حذف کند، دیگر حذف نخواهد کرد. اکنون تنها شرکت "متا" که مالک "فیس‌بوک" و "اینستاگرام" است هنوز اخبار را برای کانادایی‌ها سانسور کرده و به سانسور خود ادامه می‌دهد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
گوگل دیگر اخبار را برای کانادایی‌ها قطع نمی‌کند و به خبرگزاری‌های کانادایی سالانه ۱۰۰ میلیون دلار می‌دهد
بر اساس این توافق، این غول فناوری سالانه ۱۰۰ میلیون دلار به تولید کنندگان محتوا در کانادا پرداخت می‌کند و همچنان اجازه دسترسی به محتوای اخبار کانادا را در پلتفرم خود می‌دهد. در اوایل سال جاری، دولت فدرال از گوگل خواسته بود که سالانه ۱۷۲ میلیون دلار به عنوان غرامت بپردازد زیرا در کانادا، نزدیک به ۵۰۰ رسانه بعلت "نشر اخبار رایگان آنلاین" تعطیل شده‌اند. گوگل گفته بود درآمد سالانه او از اخبار حدود ۲۰۰ میلیون دلار است که این رقم بقدری کوچک و کم است که قابل پرداخت نیست.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
"پاسکال سنت-اونگ" وزیر میراث کانادا در اعلان امروزش، این توافق را "پیشرفتی تاریخی" در رابطه با اجرای لایحه سی-۱۸ اعلام کرد و در حالیکه سخنانش با حمایت نمایندگان لیبرال در مجلس نمایندگان روبرو شد گفت: "ما راهی رو به جلو برای توافق با گوگل در مورد کار با آنها و قانون پیدا کردیم. گوگل می‌خواست در مورد میزان غرامتی که باید به رسانه‌های خبری کانادا بپردازد اطمینان حاصل کند". دولت فدرال می‌گوید که این میزان پرداختی گوگل هر ساله با توجه به تورم تنظیم می‌شود و پرداخت این شرکت "صرف گستره وسیعی از بیزینس‌های خبری کشور، از جمله رسانه‌های مستقل، بومیان و زبان‌های رسمی (انگلیسی و فرانسه) می‌شود". پاسکال افزود که گوگل همچنین می‌تواند با یک کار گروه کار کند تا این پول را بین "همه بیزینس‌های خبری واجد شرایط علاقه‌مند، بر اساس تعداد روزنامه‌نگاران تمام‌وقت آن بیزینس‌ها توزیع کند".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
وزیر میراث افزوده که کانادا این حق را برای خود محفوظ داشته که در صورت انعقاد توافق‌های بهتری با گوگل در کشورهای دیگر، این مقررات را با گوگل بازگشایی و بررسی کند، اما در حال حاضر آنچه توافق شده "رابطه تجاری عادلانه‌تری بین پلتفرم‌های دیجیتال و روزنامه‌نگاری و کانادا برقرار خواهد کرد". او افزوده که این پرداخت گوگل، "مالیات بر لینک" و یا "کمک به اخبار" نیست بلکه کمک به ناشران است. او در ادامه گفت که گوگل به ساخت برنامه‌هایی مانند آموزش و ابزارهای توسعه بیزینس ادامه می‌دهد تا با بیزینس‌های خبری کانادایی رفتاری متناسب با همتایان جهانی خود داشته باشند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
پاسکال گفت و اصرار کرد که "مطمئنا دولت هیچ امتیازی" به گوگل نداده است. دولت تاکنون اطلاعاتی در مورد اینکه چه تغییراتی را خودش اعمال کرده یا می‌کند را فاش نکرده اما وزارت میراث کانادا می‌گوید که نمی‌تواند جزئیات مربوط به مقررات نهایی توافق شده را تا زمانی که هیئت خزانه‌داری آن را بعنوان قانون تصویب نکرده، منتشر نماید. گوگل هنوز در این رابطه اعلانی نداشته است.
 
انجمن خبرنگاران کانادا چه می‌گوید
انجمن پخش‌کنندگان خبری کانادایی گفت که از رسیدن به چنین توافقنامه ای که از مسدود شدن اخبار توسط گوگل جلوگیری می‌کند، "آرامش" یافته و افزوده: "ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری با دولت برای اطمینان از یک مدل بودجه عادلانه برای اتاق‌های خبری کانادا هستیم". بنظر می‌رسد این توافقنامه پرداختی برای خبرنگاران قومی کانادا نداشته باشد و به همین دلیل تاکنون هیچ اعلانی از سوی "شورای ملی مطبوعات و رسانه‌های قومی کانادا" که ایران استار نیز عضوی از آن است، منتشر نگشته است.
 
واکنش متا چه بود؟
متا که طی مدت کوتاهی پس از تصویب این قانون در مجلس کانادا، کلیه اخبار را برای کانادایی‌ها در پلتفرم‌های "فیس‌بوک" و "اینستاگرام" خود سانسور کرده، در طول تابستان امسال و در حین مذاکره با دولت و در عین اینکه این قانون از آخر امسال اجرایی می‌شود، همچنان به سانسور خود، علی‌رغم فشارهای سیاسی و عمومی برای تغییر مسیر، ادامه داده است. پیشتر گوگل و متا با کشورهای استرالیا و ایتالیا که قوانینی مشابه تصویب کرده بودند، به توافق رسیده بودند.
امروز نخست‌وزیر "جاستین ترودو" علیه متا سخن گفت و اظهار داشت: "در حال حاضر تنها شرکت دیگری که طبق قانون اخبار آنلاین واجد شرایط پرداخت وجهی به تولید کنندگان محتوا در کاناداست، شرکت متاست، در حالیکه پیشتر تصمیم به قطع دسترسی به اخبار گرفته است. متاسفانه متا همچنان از هرگونه مسئولیتی در قبال نهادهای دموکراتیک و حتی ثبات چشم‌پوشی می‌کند، اما ما به کار مثبت در این زمینه‌ها ادامه خواهیم داد".
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

متا در واکنش به تحولات روز چهارشنبه گفت که فرآیند نظارتی فدرال مربوط به قانون خبر آنلاین، آنچنان که در قانون آمده را مدت‌هاست که "غیرقابل اجرا" دانسته و اعلان کرده و این شرکت برای آن "تجهیز نشده است". متا افزوده که این شرکت برعکس گوگل که لینک‌های اخبار را "استخراج" می‌کند، چیزی از دیگری "برنمی‌دارد" بلکه این شرکت‌ها و مردم هستند که آنها را روی پلتفرمش قرار می‌دهند. متا در نهایت گفته است: "تنها راه پایان این بن‌بست و برگشتن لینک‌ها به روی پلتفرم ما، لغو این قانون است".

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, November 29, 2023 - 19:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به