ایران استار: هرچه حسن روحانی به پایان دوران ریاست جمهوری خودش نزدیک‌تر می‌شود، مواضع و رفتارش بیشتر به آنچه مطلوب رهبر جمهوری اسلامی است، نزدیک می‌شود و ازآن اختلاف نظرهای چند سال پیش این دو که گاهی به مجامع عمومی و رسانه‌ها کشیده می‌شد دیگری خبری نیست. ایران استار در این گزارش بررسی می‌کند که چرا روحانی سعی دارد در زمین مطلوب رهبری باز کند و دل او را بیشتر از گذشته به دست بیاورد.
 
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
از اختلافات موردی تا همراهی مطلق
به زعم برخی کارشناسان حسن روحانی گزینه مطلوب رهبر جمهوری اسلامی برای انتخابات سال ۹۲ نبود اما علی خامنه‌ای به زعم خودش از تهدید پیروز روحانی یک فرصت ساخت تا بتواند با سر و سامان بخشیدن به وضع اقتصادی نظام و خروج از سایه‌ تحریم‌های سنگین شورای امنیت و سازمان ملل دوباره در رقابت‌های منطقه‌ای عرض و اندام کند و نفوذ ایران را در منازعات سوریه، عراق، لبنان، یمن و حتی بحرین گسترش دهد.
 البته رابطه رهبر ایران و حسن روحانی در دوره اول ریاست جمهوری روحانی بسیار پر فراز و نشیب بود به طوری که  تا سال ۱۳۹۶ یعنی پیش از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم این دو بر سر موضوعاتی مختلفی در تریبون‌های عمومی روی در روی هم صف آرایی کردند.

اشتغال زنان، علوم انسانی، شورای نگهبان و رد صلاحیت‌ها، دخالت سپاه در سیاست و سازماندهای مخالفت‌ها علیه دولت، مذاکره با آمریکا، انقلابی بودن یا نبودن، برجام یک و طرح موضوع برجام ۲ و آموزش زبان انگلیسی تنها چند موضوع از موضوعات زیادی بودند که باعث صف آرایی علنی حسن ورحانی و رهبری جمهوری اسلامی در افکار عمومی شد.

حتی در سال ۱۳۹۷ یعنی در سال اول دور دوم ریاست جمهوری همه اختلاف‌های گاه بی گاه رهبری و روحانی در مجامع عمومی بازتاب‌هایی داشت. برای مثال پس از افزایش تحریم‌های آمریکا و خروج این کشور از برجام روحانی موضوع محدود بودن اختیارات ریاست جمهوری و دخالت نهادهای زیرمجموعه رهبری در حوزه اجرایی را پیش کشید و حتی یکبار به طعنه این موضوع را مطرح کرد «من به رهبری پیشنهاد دادم تا فرماندهی جنگ اقتصادی را بپذیرد، اما ایشان قبول نکرد و به من واگذار کرد.» تا به طور عنلی نشان دهد از دخالت دستگاه‌های رهبری و خود وی در امور اجرایی ناراضی است.

 به هرحال در همان زمان هم عده‌ای این بحث را مطرح می کردند که این اختلاف نظرها البته جنبه راهبردی ندارد و بیشتر تاکتیکی است و حتی برخی دیگر مدعی بودند که این اختلاف نظرها کاملا مهندسی شده و به نفع گرفتن امتیازهای بیشتر توسط روحانی از مجامع بین المللی ساخته و پرداخته شده‌اند.

  آنچه مشخص است در سال ۹۸ و به ویژه از میانه این سال به بعد حسن روحانی وارد یک فضای همگرایی با رهبر ایران شده است که  خودش را در همراهی کلی دولت با سرکوب اعتراض‌های مردمی آبان ماه بیشتر نشان داد. در انتخابات مجلس هم که با دخالت گسترده سپاه و ردصلاحیت‌های بی سابقه کاندیداها توسط شورای نگهبان و در یک فضای کاملا غیرقابتی برگزار شد، اگرچه روحانی ابتدا انتقادهایی را مطرح کرد اما در نهایت  پس از مواضع مثبت مواضع رهبر ایران درباره عملکرد شورای نگهبان و فضای کلی حاکم بر انتخابات، روحانی هم انتقادهایش را پس گرفت و گفت: «همه حرفم از روز اول این بوده که‌ نباید انتخابات تبدیل به انتصابات شود؛ نه اینکه الان هست...گزارشی که وزارت کشور قبلا به من داده بود این بود که 70 حوزه غیررقابتی است و این من را نگران کرد. آخرین گزارش این است که فقط 44 حوزه رقابتی نیست و این من را خیلی خوشحال کرد. آنجاها هم مردم باید حضور پیدا کنند. در حزب رقیب هم می‌توان افرادی را انتخاب کرد که اصلح هستند و می‌توانند برای کشور در پارلمان مفید باشند»
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
این اظهارات روحانی که هیچ سنخیتی با انتقادهای قبلی اش نداشت در نهایت سبب شد که انتخابات مجلس در یک فضای انحصاری و غیرقابتی برگزار شود و جریان مطلوب رهبر ایران بیشتر کرسی‌های مجلس آینده ار اشغال کند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
روحانی به تازگی هم فارغ از ادبیات امنیتی و رهبری پسندی که علیه رسانه‌ها داشته است از عملکرد زیرمجموعه‌های رهبری از جمله بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام در مقابله با کرونا ستایش کرده و به نوعی نظر بسیاری از فعالان و منتقدان را که خواهان اختصاص منابه این نهاد برای مقابله با کرونا هستند را تخطئه کرده است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
 
چرا روحانی مطیعتر شده است؟
آنچه مشخص است حسن روحانی قصد ندارد به هیچ عنوان سرنوشتی همچون سید محمد خاتمی یا حتی محمود احمدی نژاد داشته باشد  و دوران ریاست جمهوری خودش را با هزینه تقابل با رهبر جمهوری اسلامی به پایان ببرد.
در عین حال مواردی به ویژه پرونده‌های فساد اقتصادی در دولت وجود دارد که آهسته آهسته در حال عیان شدن هستند از جمله پرونده سنگین حیف و میل شدن نزدیک به ۵ میلیارد دلار ارز دولتی و تبدیل شدن آن به رانت برای گروه‌هایی خاص که در گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات نمود داشته است. برخی کارشناسان می گویند پای بسیاری از نزدیکان روحانی در این پرونده سنگین به اصطلاح«گیر» است. کم اینکه پرونده فساد اقتصادی حسین فردیون برادر حسن روحانی همچنان مفتوح است و هر آن امکان دارد که سپاه یا قوه قضاییه آن را برای بررسی بیشتر دوباره وارد دستور کار خودشان کنند.
به هرحال مسلم است که روحانی نمی‌خواهد با پایان دوره ریاست جمهوری‌اش حاشیه نشین شود یا حتی به تیغ انتقام نهادهای زیر مجموعه رهبری از جمله قوه قضاییه دچار شود که رئیس آن یعنی ابراهیم رئیسی قبلا در انتخابات ریاست جمهوری از او شکست خورده و نشان داده که با اشاره رهبری حاضر است از تمام قوای خود برای به محکمه کشاندن روحانی و نزدیکانش استفاده کند.
روحانی اما می‌خواهد با به دست آوردن دل رهبری در فرصت باقیمانده در صحنه باقی بماند یا دست کم پس از خروج از قدرتش از گزند انتقام‌ها در امان باشد. مگر آنکه اتفاق خاصی در فصای سیاسی ایران رخ دهد و روحانی تصمیم بگیرد در سیاست کنونی خودش تجدید نظر کند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


 
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Tuesday, April 28, 2020 - 20:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به