ژان در مجلس ایستاد و گفت من کانادا را وارد جنگ عراق نمی‌کنم زیرا این جنگ حمایت کامل سازمان ملل را ندارد
حدود ۳۰ سال از انتخاب "ژان کرتین" از حزب لیبرال به عنوان نخست وزیر می‌گذرد، در حالی که در طول دهه‌ها چیزهای زیادی تغییر کرده، چالش‌هایی که امروز دولت کانادا با آن مواجه است، مشابه چالش‌هایی است که کرتین با آن‌ها مقابله کرده است.
ژان می‌گوید در زمانی که او به نخست وزیری رسید تورم و بیکاری غوغا می‌کرد و از سوی دیگر در زمان نخست وزیری او جنگ‌هایی مانند جنگ عراق به وقوع پیوست که وی با درایت کانادای صلح‌جو را از آن کنار کشید.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
ژان کرتین نخست وزیر سابق کانادا: من کانادا را به جنگ عراق نبردم، مجلس این روزها تبدیل به جهنم کسل کننده‌ای شده
کرتین می‌گوید: "اولین صبحی که نخست وزیر شدم با مشکلات شدید اقتصادی روبرو بودم بطوریکه برخی می‌گفتند که کانادا در حال تبدیل شدن به یک کشور جهان سومی‌ست ولی زمانیکه من از نخست وزیری کنار رفتم، ما به عنوان یک کشور خیلی خوب شناخته شده بودیم". او می‌گوید در همان اول صبح اولین تماس تلفنی خودش را چنین تجربه کرد: "صبح، اولین تلفنم که زنگ زد، بیل کلینتون که آن زمان رئیس جمهور ایالات متحده بود در پشت خط بود، پس از تبریک گفتن، بلافاصله رفت سر اصل موضوع: پیمان نفتا؛ چون هنوز در آن زمان نفتا هنوز امضا نشده بود". ده‌ها سال بعد "دونالد ترامپ" با دبه کردن در پیمان نفتا و اعمال گمرکی سنگین، کانادا و مکزیک را مجبور به قرارداد جایگزینی به نام "آمریکا - مکزیک –کانادا" یا نفتای ۲ کرد.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
ژان می‌گوید در زمانی که او نخست وزیر شد، هم تورم و هم بیکاری ۱۱% بودند. ما ۳۵ سنت از هر دلاری که بابت مالیات می‌گرفتیم را بابت سود بدهی کشور پرداخت می‌کردیم. وی می‌افزاید: "من پیش از نخست وزیری، ۳۰ سال در مجلس بودم، ۲۰ سال تقریبا به عنوان وزیر یا منشی پارلمانی کار کرده بودم… سه سال رهبری اپوزیسیون را داشتم. بنابراین به خوبی می‌دانستم که قرار است با چه چیزی روبرو شوم. تازه، وقتی در سال ۱۹۶۳ سیاست را شروع کردم، بمبی در خیابان‌های مونترال منفجر شد. بله ما همیشه با مشکلات روبرو هستیم و سیاست همیشه سخت است".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
وی درباره تغییرات داخل مجلس می‌گوید: "وقتی من نماینده مجلس شدم، در مجلس تلویزیون نبود… بله در مجلس نمایندگان تلویزیون نداشتیم. آن روزها در مجلس نمایندگان ما حق نداشتیم چیزی بخوانیم. باید بلند می‌شدیم و حرف می‌زدیم. ما با مشکلات و موضوعات مختلف کشور روبرو بودیم. اما امروز، همه نمایندگان با سخنرانی‌هایی می‌آیند که قبلا توسط کودکان در دفترهای کاریشان تهیه شده، و به جای اینکه یک مناظره واقعی مانند آن روزها داشته باشیم، مجلس را تبدیل به جایی کسل کننده کرده‌اند".

مشکلات امروز بیشتر و سخت‌تر است یا گذشته

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
او درباره مقایسه سیاست در زمان خودش با سیاست در زمان کنونی می‌گوید: "اگر بخواهم مقایسه کنم، شرایط گذشته ما خیلی سخت بود، به ویژه در زمینه اقتصادی، و ما بر آنها غلبه کردیم. آیا اکنون بازهم بر مشکلات غلبه خواهیم کرد؟ البته که غلبه خواهیم کرد. جامعه در حال تغییر است، و به‌دلیل فناوری‌های جدید، مردم این روزها خیلی بیشتر شکایت می‌کنند بنابر این بیشتر از گذشته در اینباره می‌شنوید. این یک چالش جدید است که باید با آن روبرو شویم".
ژان می‌گوید: "همیشه برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد، ما باید معتدل باشیم، به همین دلیل است که من یک لیبرال هستم. من درست میان چپ و راست هستم طوریکه خودم را محدود به یک طرز تفکر خاص نمی‌کنم بلکه هر فکر و ایده‌ای که بتواند مشکل را حل کند را می‌پذیرم و انجامش می‌دهم حتی اگر آن را رقیب سیاسی من ارائه دهد. من پول می‌گرفتم تا بهترین تصمیم‌های مهمی که برای کشور خوب باشند را بگیرم، بنابراین، من کارم را انجام می‌دادم".

چرا کرتین کانادا را به جنگ عراق نبرد

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


او برای مثال در مورد تصمیمش درباره اینکه کانادا همراه با آمریکا در جنگ عراق شرکت نکرد توضیح می‌دهد و می‌گوید: "من موضعی گرفتم که چندان محبوبیتی نداشت. نظر مردم در اینباره به دو قسمت تقسیم شده بود، برای مثال جامعه تجاری کانادا بسیار نگران بودند که با نرفتن به جنگ عراق، آمریکا با ما بد شود. آنها به دیدن من آمدند و گفتند که می‌ترسند با به جنگ عراق نرفتن، آمریکایی‌ها از ما انتقام بگیرند. من به آن‌ها گفتم لیست تمام کالاها و خدماتی را که آمریکایی‌ها از ما می‌خرند و نیازی به آن ندارند را به من بدهید. من هنوز هم این لیست را دریافت نکرده‌ام، زیرا تجارت، تجارت است و آمریکا هم از ما نفع تجاری می‌برد. هیچ انتقامی در کار نبود. من کانادا را وارد جنگ عراق نکردم، در آن زمان تصمیم من بسیار بحث برانگیز بود و گفتم که کانادا به جنگی که حمایت کامل سازمان ملل را ندارد، وارد نمی‌شود. اکنون ۹۵% کانادایی‌ها تصمیم و کاری که من انجام داده‌ام را تایید می‌کنند، اما در آن زمان تصمیم بسیار دشواری گرفتم".
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Thursday, October 26, 2023 - 21:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به