ایران استار: آیا تئوری کیوانان (QAnon) از آمریکا به کانادا رسیده و طرفداران خودش را در اینجا پیدا کرده است؟ مضمون این تئوری چیست و چرا باید از گسترش آن در جامعه کانادایی نگران بود؟
کشیش جان ون اسلوتن از کلیسای مردا لوپ در کلگری به موضوع استفاده از ماسک بر مبنای الهیات فکر می‌کرد. پیش فرض اصلی او این بود که اگر عیسی که خدا بود امروز بدن انسانی به خود گرفت برای حفظ دیگران حتما از نقاب استفاده می کرد پس مسیحیان نیز باید در دوران کرونا صورت خود را با ماسک بپوشانند. بنابراین او این مساله را موضوع یکی از خطبه‌های خود قرار داد. "ون اسلوتن" می‌گوید که فکر کرداین یک بحث کلامی بسیار قانع کننده است اما مردم برخورد دیوانه‌واری با آن داشتند.

گسترش کیوانان در جامعه کانادا؛ کیوانان چیست و چرا باید نگران آن باشیم؟

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
خیلی زود صفحه فیس بوک مربوط به کلیسای "مردا لوپ" مملو از مفسران عصبانی شد. یکی به ون اسلوتن گفت که او احتمالاً نمی‌تواند کشیشی با چنین اعتقاداتی باشد و دیگری گفت که باید از "ارسال چنین مزخرفاتی" شرمنده باشد. حتی یک مفسر سمبلی از عیسی را نشان داد که انگشت وسط خود را به خواننده نشان می‌دهد. اسلوتن می‌گوید که بسیاری از آنها تکرار نظریه‌های توطئه بود که گویا همه چیز در یک قابل دروغین پوشیده شده است و شما مانند بقیه جامعه لیبرال دچار Drinking the Kool-Aid یا همان اعتقاد به یک اندیشه دروغ و خطرناک به خاطر یک پاداش بالقوه هستید.
اسلوتن می‌گوید وی همچنین درباره ظهور تئوری توطئه بی‌اساس کیوانان در کلیساهای آمریکایی مطالبی خوانده و احساس می‌کند که کلیساها در کانادا باید درباره گسترش آن به شمال حساس باشند. او گفت: "كلیسای مسیحی همیشه در معرض بدعت ها و تفكرات نادرست تاریخی از آغاز كار بوده است. بدعت‌ها می‌آیند و می‌روند و من فکر می‌کنم ما باید با آن {کیوانان} مثل یک بدعت رفتار کنیم."
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما
تئوری کیوانان چیست؟
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
تئوری توطئه کیوانان در سال ۲۰۱۷ از وبسایت فورچون (4chan) آغاز شد و کاربری با نام "Q" ادعا کرد که اطلاعات داخلی خود را در مورد دولت دونالد ترامپ دارند. وی مدعی شد این دولت در حال مبارزه با یک باند قاچاق كودك است و نام "دولت عمیق" را بر آن گذاشت که دموكرات‌های برجسته و برخی اعضای هالیوود عضو آن هستند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
میزان ترافیک مرتبط با این تئوری در شبکه‌های اجتماعی معروف مانند فیسبوک، توییتر، ردیت و یوتیوب از سال ۲۰۱۷ به بعد شدیدا افزایش پیدا کرده است، و به نظر می‌رسد که این اقبال در جریان همه‌گیری ویروس کرونا بیشتر هم شده باشد و اگرچه ممکن است تئوری کیوانان به عنوان یک تئوری توطئه کاملاً آمریکایی آغاز شده باشد اما شاخک‌های آن از آن زمان به دولت ها و افراد مشهور در سراسر جهان متصل شده است. طرفداران کیوانان ید طولایی در هشتگ‌زنی دارند و در آزار هر کسی که به نظرشان دشمن است همکاری می‌کنند، از جمله سیاستمداران، خبرنگاران و چهره‌های شناخته‌شده‌ای که به گمانشان در مخفی کردن افرادی که میل جنسی به کودکان دارند، نقش دارند.
البته کار به پیام‌های تهدیدآمیز اینترنتی خلاصه نمی‌شود. توییتر می‌گوید که تصمیمش به اقدام علیه کیوانان احتمال رساندن "آسیب در فضای واقعی" بود. تعدادی از حامیان کیوانان به خاطر تهدید و دست زدن به اقدامات مختلف در فضای واقعی دستگیر شده‌اند.
 
کیوانان چگونه در جامعه کانادا ریشه دوانده است؟
مارک آندره آرژانتینو، نامزد دکترا در دانشگاه کنکوردیا که در مورد این تئوری مطالعه می‌کند، می‌گوید" نام نخست وزیر جاستین ترودو نیز از زمان شروع این تئوری در آن ذکر شده و تاثیر زیادی در کانادا داشته است و اینطور نیست که کانادا فقط جنبه آمریکایی را بگیرد و کانادایی‌ها این تئوری را متناسب با شرایط خاص خود تطبیق می‌دهند.
توطئه‌های کیوانان مربوط به کانادا شامل این اعتقاد است که ترودو یکی از "نخبگان دولت عمیق" است که برای "بیدار کردن و آزادسازی" کشور باید از سمت خود برکنار شود.
آرژانتینو می‌گوید طرفداران کیوانان در جوامع سکولار و مذهبی بنابر انگیزه‌های مختلف رشد ثابتی دارند اما انتظار دارد كه مسیری رشد آن در بخش‌های مذهبی ساده‌تر باشد زیرا بر اساس یک زبان آخرالزمانی متن سیاسی را می‌فهمد، و این امر پذیرفتن کیوانان را برای اعضای آن به طور بالقوه آسان می‌كند. وی می‌گوید که ادیان و نظریه‌های توطئه منابع نمادین را فراهم می‌كنند كه مردم را قادر به تعریف و حل مسئله شر می‌كند. همچنین این تئوری توطئه یک روایت اصلی را برای مواردی مانند کرونا، جنگ، یا قاچاق کودک فراهم می‌کند.
هنگامی که بیماری همه گیر آغاز شد، جسیکا دی ساباتینو پیشوای اصلی کلیسای کالگری، وقتی موضوع بسته بودن کشور به دراز کشید و کلیسا ارتباط چهره به چهره خود را از دست داد، متوجه برخی موارد شد که او را نگران کرد. برای مثال او در شبکه‌های اجتماعی شاهد ویدئوی نابود شده Plandemic بود که صدها بار توسط افراد جماعت کلیسای وی بازتوییت و مشاهده شده بود. دی ساباتینو همچنین درباره کیوانان را از اطرافیان خود شنید و لاجرم شروع به خواندن اطلاعات بیشتر در مورد آن كرد.
 
آشنایی عمیق‌تر با ریشه‌های مذهبی خاص کیوانان
وی می‌گوید در این مورد اشتیاق مذهبی وجود دارد. هرچه بیشتر در مورد آن بخوانم بیشتر متوجه می‌شوم که یک دین جایگزین است که در آن همه چیز دلیل دارد. او فکر می‌کند مردم می‌خواهند احساس کنند که درگیر یک امر باطنی هستند به ویژه وقتی که قدرت زیادی ندارند. دی ساباتینو حتی احساس عصبانیت می‌کرد. هنگامی که دوستانش شروع به ابراز صریح کیوانان کردند. او با خود فکر کرد - "چگونه می توانید این را باور کنید؟ چه مشکلی دارید؟" وی می‌گوید: "اینها برخی از دوستان من هستند که من آنها را دوست دارم. و آنچه در آخر باید به آنها بگویم این است که این نمی‌تواند دوستی ما را تعریف کند". دی ساباتینو معتقد است افراد مختلف به دلایل مختلف به تئوری‌های توطئه روی می‌آورند که گاهی اوقات ناشی از صدمه‌هایی است که تصور آن نمی‌شده است.
"کالین توفلمیر"، دانشیار عهد عتیق در کالج دانشگاه آمبروز در کلگری نیز می‌گوید در برخی نسخه‌های بشارت‌گرایی یا مسیحیت بنیادگرا یک آسیب‌پذیری تاریخی در برابر تفکر توطئه وجود دارد. تافلمیر می‌گوید: "من فکر می‌کنم این مربوط به تاریخ چگونگی تفکر برخی مسیحیان در آمریکا شمالی به ویژه در مورد تاریخ و علم هم مربوط است. به عنوان مثال، این اعتراض دیرینه در خرده فرهنگ انجیلی نسبت به نظریه‌های علمی معتبری مانند مانند نظریه تکامل با انتخاب طبیعی وجود دارد". او می‌گوید: "این مخالفت‌ها - محور نسخه‌هایی از مسیحیت است که معتقدند همه چیز در کتاب مقدس دقیقاً از نظر تاریخی و علمی دقیق است و البته می‌تواند افراد خاصی را به عقاید اصلی علم و تاریخ مشکوک کند. بعضی از این موارد به نوعی در برخی نسخه‌های خرده فرهنگ تبشیری آمریکای شمالی پخته می‌شود و من فکر می‌کنم این ظن به عنوان یک نقطه ورود برای تئوری‌های توطئه بسیار عجیب ، مانند تئوری توطئه کیوانان تبدیل می شود".

"جوئل تیسن"، استاد جامعه‌شناسی در "آمبروز"، گفت گرچه کلیساها باید از ظهور کیوانان آگاه باشند اما او مطمئن نیست که هنوز یک نگرانی برجسته در کانادا وجود دارد. در عین حال وی با اشاره به جامعه آمریکا معتقد است گروه‌های محافظه كارتر مسیحی تمایل به جذب توطئه دارند زیرا این احساس می‌شود كه در جامعه سكولار به حاشیه رانده شده‌اند.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Sunday, October 25, 2020 - 23:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به